מי שמחזיק באזרחות פולנית חייב לשרת בצבא הפולני?

לא פעם, בוודאי בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות, אנחנו יכולים לשמוע ולקרוא על אגדות אורבניות. דברים שנתפסים והופכים כמין "אמת" בעיניי רבים, מועברים מאחד לשנייה בצורה רצינית כאילו מדובר בדברים שאי אפשר לבטל אותם. עד כדי כך, שיש רבים שפשוט לא בוחנים האם באמת מדובר בדברים נכונים ואמיתיים או באגדות, שמועות או דברים שאין להם שום בסיס במציאות. 

דוגמא טובה לכך אפשר למצוא בקרב מי שמבקש להוציא אזרחות פולנית. הרבה פעמים, צעירים וצעירות שמבקשים להוציא אזרחות פולנית נחשפים לאגדות וסיפורים, שאין להם שום בסיס במציאות או לפחות אין להם שום בסיס בהווה. דוגמא לכך, זו הטענה שבעלי אזרחות פולנית חייבים לשרת בצבא הפולני, ויתרה מזו, אם הם שירתו בצבא זר, כגון צה"ל, אז האזרחות שלהם מבוטלת. 

שמועה זו מופיעה בלא מעט קבוצות בפייסבוק ובמקומות אחרים, וצריך שיש הרבה אנשים שמאמינים לה ולכן הם לא מוצאים אזרחות פולנית, למרות שיש להם את האפשרות לעשות כך ובצורה מאוד פשוטה, בדקו זכאותם עם עורך דין עמיחי זילברברג.

מה אמת בשמועה הזאת?

התשובה היא פשוטה. עד 1951 חוק האזרחות הפולני אכן חייב כל פולני לשרת בצבא ואם הוא שירת בצבא זר, הוא לא יכול היה לקבל אזרחות פולנית. החוק הזה שונה מסיבות שונות, בין היתר בגלל הכיבוש הקומוניסטי בסוף המלחמה. 

יתרה מזו, יהודים שנולדו בפולין וחיים היום בישראל ואיבדו את אזרחותם הפולנית או הצאצאים שלהם, זכאים לאזרחות פולנית, בלי קשר לשאלה האם הם שירתו בצה"ל ובוודאי שאינם חייבים בשירות הצבא הפולני. החל מ-1962, ניתן לאבד את האזרחות הפולנית רק על פי בקשה מיוחדת. מה שאומר שכל מי שהתגורר בפולין מ-62, למעשה זכאי לקבל אזרחות פולנית ללא שום תנאי. 

Like this article?

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו ב google+
שתפו בלינקדאין

Leave a comment

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם