הפקעות קרקע – האם זה חוקי

אנשים רבים חוששים מהליך הפקעת קרקעות ללא היכרות מעמיקה עם תוכן הדברים. לכן, חשוב לפתוח ולומר כי הליך הפקעת קרקע חוקי, אך לא בכל מצב. הפיך הפקעת קרקע פירושו הליך בו הרשויות המקומיות מחייבות את בעל הקרקע למכור את זכויותיו למען זכויות הכלל. מעמדו של בעל הקרקע אינו מבוטל ויש לו זכות חוקית בתוקף גבוהה על הקרקע אך כאשר תוקפו עומד בסתירה אל מול צורכי הציבור, לרשויות המקומיות יש רשות לדרוש ממנו למכור את זכויותיו ולהפקיע ממנו את הקרקע. הליך זה אינו פשוט כלל ולא נעשה באופן מיידי ללא הסבר וסיבה מוצדקת, אך כאשר מדובר בזכותו של הפרט על הקרקע שלו אל מול צורכי הציבור, ברוב ככל הפעמים הרשויות המקומיות יפקיעו את הקרקע.

הניגוד בין רצונו של בעל הקרקע לבין רצון הרשויות המקומיות על פי רוב יוכרע לטובת הרשות המקומית

חשוב להדגיש ולומר כי הניגודים בין רצונו של בעל הקרקע להמשיך לעשות את צרכיו הרגילים בקרקע שלו לבין רצון הרשויות המקומיות לעשות שימוש ציבורי בקרקע מתנגדים, אך לטובת הכלל. אנשים פרטיים אשר לא מכירים את חוקי הפקעת קרקעות לא תמיד מבינים במה מדובר כאשר מגיעים להפקיע מהם את הקרקע אך חשוב לדעת כי הדברים חוקיים לחלוטין. חשוב לבדוק היטב את כל פרטי הפרטים בחוקה, לשמוע את סיבת ההפקעה, לראות האם באמת הקרקע המופקעת יכולה לשרת את כלל הציבור והאם לא ניתן להעניק לציבור את אותו השירות ללא הפקעת הקרקע.

הפקעת קרקעות – הליך חוקי לחלוטין

כלל הפרטים הללו יכולים לסייע לבעל הקרקע לערער על ההחלטה של הרשויות המקומיות. אך כפי שציינו, על פי רוב הדברים ברורים ורשויות מקומיות לא סתם מגיעות להפקיע קרקעות. אז לצערם של אל מעט בעלי קרקעות בישראל, הליך הפקעת קרקעות הוא הליך חוקי לחלוטין.

המידע באדיבות רועי בנאי שמאי מקרקעין

Like this article?

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו ב google+
שתפו בלינקדאין

Leave a comment

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

טיפים לבחירת עורך דין פלילי

טיפים לבחירת עורך דין פלילי

לפני שאתם בוחרים בשירותיו של עורך דין פלילי, אתם צריכים לבדוק את הניסיון שלו, ההצלחה בטיפול בתיקי עבר והמחירים שהוא גובה. כל אלו ביחד יהוו

קרא עוד »
החזרי מס

החזרי מס – מורה נבוכים

המקרים הנפוצים ביותר בהם שכירים זכאים לקבל החזרי מס הם כאשר יש שכיר שהפסיק לעבוד לאורך שנת המס או הסטטוס המשפחתי שלו השתנה. כאשר רוצים

קרא עוד »