מה זה ייפוי כוח מתמשך ולמה כדאי לחתום עליו?

כשאנחנו צעירים אנחנו מעדיפים לא לחשוב על זה, אבל ייתכן שכשנזקן נאבד את הצלילות ואיתה את הכושר הקוגניטיבי שלנו. במצב כזה לא נוכל לקבל החלטות עצמאיות למען בריאותנו הפיזית והנפשית. אתם אולי מכירים את זה מאנשים מבוגרים בסביבתכם, כשממונה להם אפוטרופוס לצורך קבלת החלטות בנוגע לטיפולים רפואיים, רכוש ומגורים, מימוש זכויות כגון הגשת תביעות סיעוד, ועוד.

 

אפוטרופוס או ייפוי כוח מתמשך?

עד לאחרונה הדרך היחידה לטפל בענייניו של אדם שאינו כשיר לעשות זאת הייתה באמצעות אפוטרופסות. רק בית המשפט מוסמך למנות אדם לתפקיד. ההליך מנוהל בדיעבד, כלומר רק לאחר שהאדם איבד את יכולתו לנהל את ענייניו בעצמו. בעקבות התיקון לחוק, כל בגיר מגיל 18 יכול למנות בעצמו אדם לתפקיד, בעודו צלול ומראש. חשוב לדעת עוד על ייפוי כוח מתמשך, כי הדבר אינו מצריך פנייה לבית המשפט או את אישורו, בניגוד לאפוטרופסות. הבדל מהותי נוסף הוא כי ניתן להגביל את סמכויות מיופה הכוח לתחומים או סכומים מסוימים, בעוד שלאפוטרופוס ישנה יכולת החלטה נרחבת כמעט בלי יכולת התערבות או שינוי.

 

כדאי לזכור כי מצב כזה של חוסר כשירות עלול להופיע ללא התרעה, ללא הכנה, לאו דווקא בעקבות גיל מבוגר. זה יכול להגיע גם לאחר תאונה קשה, הליך רפואי פשוט שהסתבך, שבץ, התקף לב, ושאר דברים שאף אחד מאיתנו לא מתכנן. לכן חשוב לבחון את האפשרות הזאת כשאתם בריאים וצלולים.

 

לשלוט באינטרסים

כשאתם עושים ייפוי כוח מתמשך אתם שולטים באינטרסים שלכם, אתם קובעים מי יקבל את ההחלטות עבורכם ובאיזה אופן הן יתקבלו. אתם יכולים גם לקבוע יותר ממיופה כוח אחד, למשל שכל שלושת ילדיכם ידאגו לעניינכם. כמו כן ניתן למנות מיופה כוח מחליף, אם עולה בכך הצורך.

 

כפי שניתן ללמוד מהשם – ייפוי כוח מתמשך אינו דורש חידוש, אין הוצאות עתידיות נוספות, והוא נותר בתוקף לאורך כל חייך. הדבר גם מוריד ממך מעמסה לחשוב מה יקרה אם אכן תצטרך מישהו שיטפל בעניינך, מי יהיה האפוטרופוס שבית המשפט ימנה עבורך, האם אכן מדובר במישהו שתוכל לסמוך שישמור על האינטרסים שלך.

 

תוכל למנות מיופה כוח שיהיה ממונה רק על צרכי היום-יום שלך, אדם אחר שיהיה ממונה על ענייניך הרפואיים. תוכל לאסור על מיופה הכוח להעניק בשמך תרומות או מתנות, או לחילופין מתן הסכמה לבדיקה פסיכיאטרית. נציין כי גם אם לא הגבלת את האדם שאותו מינית לתפקיד, ישנן פעולות שהוא לא יוכל לבצע ללא אישור בית המשפט בכל מקרה, מתוך מטרה לספק לך הגנה מקסימלית. בין הפעולות הללו ניתן למנות מתן תרומה, מתנה, או הלוואה גדולה יותר מ-100 אלף שקלים, עסקאות מקרקעין להוציא השכרת הנכס עד לתקופה של חמש שנים. מיופה הכוח לא יוכל בשום אופן ותחת אף תנאי להמיר את דתך, להסכים למסירת ילד לאימוץ, להצביע עבורך בבחירות, או לערוך עבורך צוואה.

 

ייפוי כוח מתמשך נכנס לתוקף אך ורק כשהממנה אינו מסוגל עוד לקבל החלטות או להבין בנושא שלשמו ניתן ייפוי הכוח. ניתן להגדיר מראש תנאים להחלת התוקף אך אם אלה לא נקבעו, מיופה הכוח יידרש להציג חוות דעת רפואית שתקבע כי הממנה אינו כשיר לקבלת החלטות בעניינים אלו. בכל מקרה, חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה בנושא ייפוי כוח מתמשך כדי להבטיח שההסכם נערך כחוק ומשרת את האינטרסים של האדם הממנה.

Like this article?

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין

Leave a comment

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

כמה עולה יעוץ עסקי?

עלות הייעוץ העסקי משתנה מאוד, בהתאם לסוג הייעוץ והאם הוא נעשה כחלק משרה או במשרה מלאה. בעוד שבעבר, חברות מסוימות נהגו לשכור יועצים שיעשו את

קרא עוד »