אתם מבקשי מקלט? מה האפשרויות שלכם

מבקשי מקלט ממדינות אחרות המגיעים לישראל אמורים לקבל את המעמד הזה על פי אמנת האו"ם שישראל חתומה עליה. בפועל, גם אחרי הגשת בקשה לקבלת מעמד כזה ישראל משתהה מאוד בבדיקת הבקשות והענקת המעמד. בינתיים מבקשי המקלט יכולים להישאר כאן ולעבוד עם אשרות עבודה חוקיות וזמניות  שאינן  מעניקות להם את מעמד הפליט ומבקש המקלט שיכול להקנות לו גם אפשרות  לעבור למדינות אחרות. כדי להגיש את הבקשה יש להגיש את הטפסים ורצוי באמצעות עורך דין לענייני עובדים זרים שמתמחה בכך ויעקוב אחר הטיפול בתיק שלכם. רצוי לא להזניח את הטיפול בניירת שלכם משום שזה מאפשר לכם לעבוד במקומות שמרשים  רק לעובדים חוקיים לעבוד בהם ולהרוויח שכר יותר גבוה משכר מינימום.

מה מותר למבקש מקלט לעשות בישראל?

למעשה מותר הכל כמו אזרחים ישראלים, מלבד כמה עניינים כמו חוק הפיקדון, שמחייב מעסיקים להפקיד 20% משכרם, שיוחזרו להם עם עזיבת המדינה. כעת מסדירים אפילו את עניין ביטוח הבריאות למבקשי מקלט כדי שיוכלו לשלם פחות לביטוח בריאות, כמו ישראלים. עבור מבקשי מקלט יש ארגונים שעוזרים להם גם בסיוע וגם בעזרה עם הילדים. הם יכולים לרשום את ילדיהם לבית הספר ישראל כדי שיוכלו ללמוד כאן.

מציאת עבודה

יש לא מעט מקומות שבהם אפשר לעבוד בישראל עם אשרת השהייה והעבודה הזמנית שמסדרים אבל יש להירשם ולדאוג לניירת זאת. אל תוותרו על הגשת הבקשה לקבלת מקלט משום שכך תוכלו להוכיח שאתם מבקשי מקלט וליהנות מהזכויות שמגיעות לכם. את הטיפול בבקשות המקלט מנהלת רשות ההגירה ויש לברר אצלם מהו ההליך ומה מגיע לכם בנוסף לכך. בינתיים, חשוב לדעת שיש לכם זכויות גם בקבלת שכר וזכויות סוציאליות מהמעסיקים שלכם ולא לוותר על הסכומים שמגיעים לכם.

> אנשים התעניינו גם במידע נוסף אודות שחרור ממשמורת ומסורבי כניסה לישראל

Like this article?

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין

Leave a comment

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

תביעת נזיקין

תביעות נזיקין הן חלק חשוב מאוד בעולם המשפט. הן מוגשות על ידי אנשים שנפגעו בתאונה. את התביעות הללו יכול להגיש כל אדם, לא רק בעל

קרא עוד »