תביעה ייצוגית/הגשת תביעה ייצוגית

תביעה ייצוגית היא סוג של תביעה בה אנשים בודדים מייצגים את האינטרס של אנשים רבים שנפגעו עקב התנהלות דומה. האנשים הרודפים בתביעה הייצוגית נקראים נציגי תביעה או תובעים מובילים. האנשים שלא נקראו בתביעה אך זכאים גם לפיצוי פוטנציאלי נקראים חברי תביעה.

תביעה ייצוגית – הגשת תביעה ייצוגית |

בדרך כלל מוגשות תביעות ייצוגיות כדי לפתור סוגיות משפטיות בהן לא ניתן להצדיק כלכלית מקרים פרטניים. לדוגמא, תובענה ייצוגית עשויה להגיש כאשר כל אחד מהאנשים נגרם נזק קטן מכדי שיוכל לשלם את שכר טרחת עורך דין תביעות ייצוגיות והעלויות הנדרשים בכדי להגיש את התביעה בהצלחה.

התביעה הייצוגית מאפשרת לשלב את נזקי כל חברי התביעה בתביעה אחת, כך שהזיכוי הסופי יאפשר לפצות את כל חברי התביעה ועורכי הדין באופן הולם.

הגבלים עסקיים ותביעות ייצוגיות |

בארצות הברית, חוק ההגבלים העסקיים מורכב מחוקים פדרליים וממלכתיים כאחד שנועדו להבטיח שמשתתפים במערכת השוק החופשי יפעלו לפי כללים מסוימים. הם גם עוזרים במניעת יצירת מונופולים שבהם חברה או תעשיה בודדים מפעילים שליטה מוחלטת ועל הכוח לגבות את המחירים שהם אוהבים.

חוקי ההגבלים העסקיים נועדו לקדם תחרות הוגנת. שלושה חוקים עיקריים מהווים את ליבת החקיקה הפדרלית בנושא הגבלים עסקיים: חוק שרמן להגבלים עסקיים, חוק קלייטון להגבלים עסקיים, וחוק נציבות הסחר הפדרלית. יחד, החוקים הללו משיגים שלושה דברים:

  • מסייעים במניעת היווצרות קרטלים וקנוניה שגורמים לריסון הסחר.
  • עוזרים להציב מגבלות על מיזוגים ורכישות של חברות העלולות לעכב את התחרות.
  • מסייעים במניעת היווצרות מונופולים וניצול לרעה של כוח.

במה להתמקד בתביעה ייצוגית? |

תביעות ייצוגיות נוטות להתמקד יותר בהפסדים כלכליים מאשר בפגיעות אישיות. מסיבה זו, חלק גדול מתביעות ייצוגיות כרוכות בחברות המייצרות מוצרי צריכה או מספקות שירותי צרכנים.

במקרים רבים מדובר במוצר שלא הצליח לבצע או שירותים שניתנו שלא כהלכה (או שלא נמסרו כלל). ישנן גם הרבה תביעות ייצוגיות בהן מעורבים מעסיקים שמנסים לרמות עובדים מחוץ לשכר, וחברות (במיוחד בנקים ומוסדות פיננסיים אחרים) שגובות עמלות לא הגיוניות ואף לא מוצדקות.

קראו עוד על: הגשת תביעה ייצוגית

Like this article?

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו ב google+
שתפו בלינקדאין

Leave a comment

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

התנגדות לצוואה

התנגדות לצוואה

כל אדם יכול לערוך צוואה. צוואה היא מסמך אשר מורה כיצד האדם מעוניין לחלק את רכושו לאחר שהוא נפטר. את הצוואה יש לערוך בנוכחותו של

קרא עוד »