מה נופל תחת ההגדרה של קניין רוחני? 5 דוגמאות

לכל אדם יש קניינים גשמיים כמו כסף, חפצים שונים, יצירות שהוא יצר ועוד כהנה וכהנה. ישנם גם קניינים שהם ווירטואליים. אי אפשר למשש אותם והם לא משהו שאנחנו יכולים להחזיק ביד. אך לא פעם, דווקא הקניינים הרוחניים הם הרכוש היקר ביותר שיש לאדם. מדובר ביצירות שהם פרי ההמצאה שלו. אך הוא לא מצליח להגן עליהם ולשמור עליהם לעצמו בעצמו.

אז כאן חשוב לנו להדגיש שיש בהחלט דרך לשמור על הקניינים הרוחניים ויש מה לעשות על מנת שאי אפשר יהיה לגנוב אותם מאתנו או לעשות בהם שישמו שאינו חוקי.

דוגמאות לקניינם רוחניים.

  1. פטנטים – אנשים שהוגים פטנטים שונים של מוצרים או של תהליכים טכנולוגיים לא תמיד מצליחים למנוע העתקות ושימוש ברעיון שלהם.
  2. רישום סימני מסחר – מדובר בהגנה על סימנים שונים, על דמויות, על צלילים או אפילו על ריחות (שזה מקובל בכמה וכמה מדינות בעולם)
  3. מדגמים – כלומר הגנה על עיצוב תעשייתי של מוצר מסוים כמו צורות שונות, דוגמאות, קווי דמויות או קישוטים שונים.
  4. זכויות יוצרים – הגנה על זכויות יוצרים כולל הגנה על יצירות מוסיקליות, על יצירות אומנות, על יצירות דרמטיות או על יצירות ספרותיות.
  5. זכויות מבצעים ומשדרים, זכויות על כינויי מקור ועוד זכויות מהסוג הזה.

הזכויות של בעל הקניין הרוחני

אדם שיש לו קניין רוחני הינו רשאי לעשות שימוש בפירות עמלו וכך הוא למעשה זוכה להגנה חוקית מלאה מפני ניצול או מפני העתקה של היצירה שלו או של ההמצאה שלו.

חשוב לדעת כי על פי רוב זכות הקניין הרוחני אינו נמשך לנצח וכי הוא למעשה מוגבל בזמן. לאחר מכן הוא הופך להיות נחלת הכלל.

Like this article?

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו ב google+
שתפו בלינקדאין

Leave a comment

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

עו"ד תעבורה

תפקידו של עו"ד תעבורה

בכל פעם שאתם נתקלים בעבירות תעבורה, חשוב מאוד למצוא עורך דין המתאים ביותר לצרכים הספציפיים שלכם, כדי שיהיה לו סיכוי טוב יותר לזכות בתיק בית

קרא עוד »
עורך דין צבאי עריקות

עורך דין צבאי עריקות

עורך דין צבאי עריקות יכול להיות יעיל במיוחד, עבור כל אדם שביצע עריקות או השתמטות מהשירות הצבאי. כדאי לדעת כי בשנת 2017, הפרקליטות הצבאית ביצעה

קרא עוד »