מהי בדיוק ליטיגציה?

מהי בדיוק ליטיגציה, כיצד זה מתקשר לבתי המשפט והאם ישנו חיבור טבעי עם עריכת דין? כל מה שרציתם לדעת. 

הדרך הקלה ביותר להסביר מהי ליטיגציה, היא להיזכר באחת מאותן סדרות בית משפט שהיו רלוונטיות עוד הרבה לפני עידן נטפליקס. כמעט כל מה שהראו בסדרות הללו אודות פעולתם של עורכי דין, לרוב מפירמות גדולות, היו למעשה ליטיגציה. בצורה קצת יותר מובנית, ליטיגציה היא התדיינות שמתרחשת לרוב בין כותלי בית המשפט, כאשר עורך הדין מעלה את טענות ההגנה או התביעה. אותם הדיונים שבהם מעורבים עורכי הדין של הצדדים, המציגים את הדברים בשפה המשפטית הנאותה, מול השופט היושב בדין. 

> קראו גם על ביטול חוזה מכר דירה

ליטיגציה ותחומי המשפט השונים 

חשוב להדגיש כי ליטיגציה איננה רק הייצוג והעלאת טענות והתדיינות בבית המשפט גופו. עורך הדין משקיע עבודה רבה של הכנה לקראת המשפט, איסוף מידע, סקירת ספרות מקצועית, בדיקת פרוטוקולים ותקדימים ממשפטים רלוונטיים, ליקוט ראיות, חיפוש עדים מומחים ועוד. ההתדיינות המשפטית, יש לציין, יכולה לחול באין ספור תחומים משפטיים שונים. הדבר נדרש לא דווקא בהליכים פליליים אלא גם בנושאים אזרחיים מגוונים. כך למשל בתביעות שעניינן רשלנות והוכחת נזיקין, שמירה על זכויות יוצרים, גירושין ונושאי אישות, דיני עבודה ועוד ועוד. 

האם כל עורך דין עוסק בכך

ברוב המוחלט של המקרים, רק עורכי דין מוסמכים עוסקים בכך ראו דוגמא https://www.barelaw.co.il/en/lawyer-in-israel.html. ליטיגציה היא עבודתם של עורכי דין, סנגורים או קטגורים, אולם לא כל עורכי הדין עוסקים בזאת. למעשה רק חלק קטן מעורכי הדין מתמחים בתחום, עוסקים בייצוג בערכאות משפטיות ומחפשים את החוק והצדק עבור לקוחותיהם. כדי להצליח בתחום, נדרשת ידיעה עמוקה בחוק, יכולת נאום טובה, ידע עצום בהשמעת טיעונים והתמודדות עם דינאמיקה מהירה ולעיתים מפתיעה ברגע האמת. 

 

Like this article?

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו ב google+
שתפו בלינקדאין

Leave a comment

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

התנגדות לצוואה

התנגדות לצוואה

כל אדם יכול לערוך צוואה. צוואה היא מסמך אשר מורה כיצד האדם מעוניין לחלק את רכושו לאחר שהוא נפטר. את הצוואה יש לערוך בנוכחותו של

קרא עוד »