מיזוג חברות

מיזוג חברות הינו צעד שנועד להפוך שתי חברות (או יותר) לכדי חברה אחת מאוחדת. הגם שמיזוג חברות הינו צעד שאמור להיטיב את מצבה של החברה המאוחדת, יש לדעת כי לא ניתן לבצע את המיזוג מבלי לעמוד בתנאים מוקדמים ומבלי להודיע על כך לגורמים שונים. 

מחפשים עורך דין הייטק שעוסק במיזוג חברות? צרו קשר עם משרד עורכי דין עברי קרנר

מדוע חשוב להיעזר בעורך דין בתהליך של מיזוג חברות 

מיזוג חברות איננו צעד מנהלתי בלבד. יש לו השפעה אפשרית מהותית על החברות המתמזגות, על החברה הממוזגת, על הציבור הכללי, על נושים שהלוו לחברה כספים ועל בעלי עניין נוספים. במהלך המיזוג יש להביא את העניין לידיעת גורמים שונים וכן לעמוד בתנאים מוגדרים. לדוגמא, יש להצהיר כי לא קיימים נושים שקיבלו הודעה על המיזוג הצפוי והביעו התנגדות לכך. עשויה לחול חובה להוציא דיווח לממונה על ההגבלים העסקיים ולקבל את אישורו לפעולה. המיזוג צריך להתבצע על דעת הדירקטוריונים של החברות ויש להמציא לכך אסמכתא (כגון פרוטוקול אסיפה של הדירקטוריון) כמו גם אישור כי בעלי המניות קיבלו הודעה על המיזוג והתקיימה אסיפה בעניין זה. 

עורך הדין צריך להיות בקיא ובעל ניסיון רב במיזוגים ורכישות, על מנת שיוודא כי כל התהליך נעשה על פי חוק ועל פי כל הכללים הנוגעים בעניין. להשלמת הפעולה יש להוציא הודעה לרשם החברות וכן לשלם אגרה. מכיוון שמיזוג עשוי להשפיע על גורמים שונים, עסקיים ואחרים, נדרש פרסום ברבים של הליך המיזוג מבעוד מועד. מדובר בהודעה שמפורסמת בעיתונים נפוצים בישראל. אם עשויים להיות מושפעים גורמים בחו"ל, כגון נושים או בעלי מניות, יש לפרסום ידיעה גם במדינה שבה נסחרות המניות או שמצויים בעלי עניין מהותיים. עורך הדין יוודא כי מיזוג חברות מתבצע על פי תקנות הנוגעות לדבר, על פי חוק ההגבלים וחוק החברות. 

 

Like this article?

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין

Leave a comment

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

כמה עולה יעוץ עסקי?

עלות הייעוץ העסקי משתנה מאוד, בהתאם לסוג הייעוץ והאם הוא נעשה כחלק משרה או במשרה מלאה. בעוד שבעבר, חברות מסוימות נהגו לשכור יועצים שיעשו את

קרא עוד »