מהי לשון הרע

מעבר לאיסור הקיים בחוקי התורה על כל מה שקשור בדיבור לשון הרע ובהוצאת שם רע על אדם כזה או אחר, חוקי כל מדינה היגנו בספרי החוקים שלהם גם כן איסורים מסוימים, האוסרים על הוצאת שם רע לאדם.

מהי לשון הרע?

לשון הרע, היא הצהרת שווא הנוגעת לאדם או עסק הפוגעים במוניטין של אדם או עסק אחר. אם נאמרת הצהרה כוזבת על אדם או עסק, והמוניטין של אותו אדם או עסק נפגע, יכולות להיות לזה השלכות משפטיות עבור האדם שהצהיר לשון הרע.

השמצה יכולה להיות דברים רבים. השמצה חלה על הצהרות בכתב וגם בעל פה המפורסמות לצדדים שלישיים. הפרסום גם כולל פרסום חומר באינטרנט. השמצה יכולה להיות הצהרה שהיא מילולית או כתובה.

אם הצהרה משמימה נאמרת בעל פה, זה נקרא לשון הרע. אם מפורסמת הצהרה משמימה בכתב, זה גם כן נקרא לשון הרע.

סוגים של לשון הרע

  • דיבה והכפשות סרק
  • השמצת אדם שנפטר
  • השמצת תאגידים ושותפויות
  • השמצה של קבוצות או חברים בודדים
  • דעות משמיצות אדם או חברה וכדומה

אלמנטים הנדרשים לתביעת לשון הרעה

כדי לתבוע מישהו בסיוע עורך דין לשון הרע, ישנם שישה אלמנטים שצריך שיהיו: ההצהרה חייבת להיות שקרית. אם ההצהרה נכונה, האדם שמצהיר את ההצהרה יהיה מוגן מאחריות.

לא ניתן לזכות בהצהרה. ישנם מצבים רבים שבהם הצהרה עשויה להיות מוגנת על ידי הרשאות. לדוגמה, אם ההצהרה חוזרת על חומר מהליך בית משפט, או מסמכים ציבוריים אחרים, הצהרה זו הינה מיוחסת. הצהרות מיוחסות אינן חייבות בתביעה.

לשון הרע אינה יכולה להיות דעה אישית. לשון הרע שלא ניתן להוכיח כנכונות או כוזבות, הן דעות שאינן יכולות לבסס טענת לשון הרע.

Like this article?

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין

Leave a comment

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

כמה עולה יעוץ עסקי?

עלות הייעוץ העסקי משתנה מאוד, בהתאם לסוג הייעוץ והאם הוא נעשה כחלק משרה או במשרה מלאה. בעוד שבעבר, חברות מסוימות נהגו לשכור יועצים שיעשו את

קרא עוד »