כיצד בודקים זכאות לדרכון ספרדי?

החל מאמצע שנת 2015 אושר החוק למתן אזרחות לצאצאי מגורשי ספרד על ידי הקונגרס הספרדי תוך כדי מתן אפשרות לצאצאי מגורשי ספרד לשמור על אזרחותם הנוכחית.

בדיקת זכאות לדרכון ספרדי

על מנת לקבל אזרחות ודרכון ספרדי, יש דרישה לעמוד בשלושה קריטריונים והם קיומו של קשר דם למגורשי ספרד, קיום של קשר מיוחד לספרד והצלחה במבחני שפה וידע בתרבות ספרד. על מנת לקבל הכרה בהוכחה שהנכם צאצאי מגורשי ספרד, יש לעשות את אחת מהפעולות הבאות. ניתן לקבל אישור מטעם אחת מהקהילות היהודיות בספרד. ניתן להוכיח ידע בניב לדינו של היהודים במרוקו הספרדית, להביא תעודת לידה או נישואין מסורתית בסגנון של מגורשי ספרד, בניית עץ משפחתי המוכיח קשר ליהודי ספרד ועוד. יש לציין שאין צורך לבצע את כל אחת מהפעולות אך יש הרשויות הספרדיות דורשות 2 הוכחות לפחות.

בקשת הכרה מהקהילה היהודית

אחת מההוכחות שישראלים רבים מצליחים להשיג הינה הכרה מהקהילה היהודית. על מנת לבדוק האם הנכם מסוגלים לקבל אישור מהקהילה היהודית אפשר לבדוק האם שם משפחתכם נמצא במאגרים של שמות משפחה של מגורשי ספרד. ישנם מגוון מאמרים באינטרנט של שמות משפחה מסוג זה וחלקם אף מכילים קישורים בין כל שם משפחה לבין ארכיונים המלאים במידע והוכחות אשר ניתן להגיש לקהילה היהודית לאחר מציאת שם המשפחה. יש לציין שבמידה ואינכם מוצאים את שם משפחתכם באחד המאגרים, אין הדבר אומר שאין לכם קשר דם למגורשי ספרד וניתן או להתייעץ עם מומחים בתחום או להמשיך ולחפש במאגרים נוספים על מנת להשיג אזרחות אירופאית.

דרישות נוספות לזכאות

בנוסף על הוכחת קשרי הדם למגורשי ספרד, יש צורך בידיעת השפה הספרדית וכמו כן גם בהפגנת ידע בתרבות הספרדית. על מנת להוכיח את הידע שלכם יש צורך במעבר מבחנים בהצלחה. מעבר למבחנים, תצטרכו להוכיח גם קשר מודרני לספרד בדרכים נספות כמו אישור שהונפק על ידי מוסד לימודים מוכרים ללימודי היסטוריה ותרבות ספרד, מעורבות בפעילויות צדקה תרבותיות לטובת ספרד, הוכחה של קשר מיוחד לספרד כמו בעלות על בית, נכסים, החזקה במניות של חברה ספרדית ועוד.

Like this article?

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין

Leave a comment

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

כמה עולה יעוץ עסקי?

עלות הייעוץ העסקי משתנה מאוד, בהתאם לסוג הייעוץ והאם הוא נעשה כחלק משרה או במשרה מלאה. בעוד שבעבר, חברות מסוימות נהגו לשכור יועצים שיעשו את

קרא עוד »