5 סיבות לעשות הסכם ממון לפני החתונה

לקראת אירוע החתונה, אתם מוצאים עצמכם נרגשים ומאוהבים מתמיד. לצד ההכנות המהנות, הציפייה הגדולה והרומנטיקה שמציפה אתכם, גם ישנם הסכמים שכדאי בהחלט לחתום עליהם. אם בעבר הסכם הממון היה נחשב לנדיר מאד בקרב זוגות, הרי שכיום מדובר על סטנדרט שרבים נצמדים אליו.

הסכם הממון הוא הסכם לגיטימי, והוא מבקש להסדיר את היחסים הכלכליים בין בני הזוג טרם החתונה. מטרת ההסכם היא לקבוע איך תתבצע חלוקת הרכוש (אם בכלל) במקרה של פרידה. להסכם הממון ישנם המון יתרונות (קראו על הסכם ממון לפני או אחרי הנישואין), ולפניכם 5 מהם:

1. זוגיות נטולת אינטרסים

חתימה על הסכם ממון לפני החתונה, מבטיחה מעל לכל ספק כי ישנה אהבה גדולה, כבוד הדדי ורצון לחיות חיים משותפים ללא כל קשר למצב העובר ושב של אחד מבני הזוג. סביר כי גם אתם נחשפתם לסיפור אחד לפחות, על מערכת זוגית שבוססה על אינטרס כלכלי בלבד. הסכם הממון שם את הקלפים על השולחן, וחתימה עליו מבטיחה כי כל אחד מבני הזוג נמצא במערכת היחסים מהסיבות הנכונות.

2. תיאום ציפיות מלא בפן הכלכלי

הסכם הממון למעשה מגדיר בצורה חד משמעית מה שייך לכל אחד מבני הזוג, ומה שייך לכם ביחד. חשוב לציין כי ההסכם נכנס לתוקף רק במצב של פרידה. לכן, המון פעמים הוא כלל לא רלוונטי ומתייחס רק למצבים של "במידה ו…". כל עוד הזוג חי יחד באהבה גדולה, חלוקת הרכש איננה רלוונטית. כך או כך, ההסכם מגדיר מראש את מערכת היחסים הכלכלית ואת פירוט רכושו של כל אחד מהצדדים.

3. עבדתם כל החיים? הרכוש שלכם

אנשים שלא חותמים על הסכם ממון מתחרטים על כך בדיעבד. במידה וכל אחד מבני הזוג מגיע מרקע כלכלי אחר, וכל עוד לא נחתם ההסכם, סביר כי במקרה של פרידה צד אחד יציא "מרוויח", ואילו צד אחד "מפסיד". מדוע? מי שהחזיק בממון רב יותר, יצטרך להתחלק ברכוש, ואילו הצד שהגיע ללא כל רכוש יקבל חלק נכבד ממנו. אנשים שעבדו כל חייהם וצברו ממון רוצים להגן עליו, ובצדק, קראו עוד בנושא. רק דמיינו לעצמכם איך תחושו לאחר פרידה, כאשר תצטרכו לחלוק את הרכוש שצברתם בעשר אצבעות עם האדם ממנו אתם נפרדים.

4.שקיפות מלאה, אפס סודות

לעתים, בני זוג בוחרים שלא לחשוף את מצבם הכלכלי בפני הפרטנר. עם זאת, לפני הצעד הגדול לקראת החיים המשותפים, ראוי לשתף במידע שכזה. בהסכם הממון יש לפרט את כל הנכסים שיש לכל אחד מבני הזוג. כך, המציאות הכלכלית של כל אחד משתקפת בפני האחר. בהסכם הממון יש לפרט את כל הנכסים הרלוונטים (דירות, משרדים, רכבים, חשבונות בנק וחסכונות ועוד) על מנת שהם יהיו מוגנים במקרה של פרידה.

5. במקרה של פרידה: גירושים קלים יותר

הדבר החשוב ביותר הוא האהבה שלכם, והברכה הגדולה ביותר לקראת אירוע האהבה שלכם הוא שתמשיכו לאהוב. עם זאת, במידה והחלטתם להיפרד, הסכם הממון מקל על הפרידה שלכם. בעוד ישנם זוגות שנפרדים בידידות, גם ישנם זוגות שעם ההחלטה להיפרד כמעט ויוצאים למלחמה. הסכם הממון חוסך מכם את המלחמות המיותרות ואת ההשקעה האדירה בזמן (וכסף). עם הפרידה, כל אחד מבני הזוג יודע מה שייך לו ועם מה הוא עוזב את מערכת היחסים.

להסכם הממון יש חסרונות?

אם ישנו חיסרון אחד שאפשר לייחס להסכם, הרי שהוא חוסר הנעימות. לרוב, הבקשה לחתימה על ההסכם תגיע מהצד המבוסס אל זה שיש לו קצת פחות. ההמלצה היא להתגבר על המבוכה, ולדבר בפתיחות מלאה על הרצון להסדיר את היחסים הכלכליים רגע לפני שבירת הכוס בחופה. מזל טוב!

Like this article?

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין

Leave a comment

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

כמה עולה יעוץ עסקי?

עלות הייעוץ העסקי משתנה מאוד, בהתאם לסוג הייעוץ והאם הוא נעשה כחלק משרה או במשרה מלאה. בעוד שבעבר, חברות מסוימות נהגו לשכור יועצים שיעשו את

קרא עוד »